Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW
http://www.pasiekamichalow.com
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jacek Gałęzowski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna -> DISCOVERY - PORADNIKI, CZASOPISMA, CIEKAWE ARTYKUŁY, BADANIA I ODKRYCIA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Nie 20:49, 01 Lut 2009    Temat postu: Jacek Gałęzowski

wydał w 2007 książkę "Pszczoły to ja"

Książka jest dla laików.
Warto przytoczyć cytat z niej:
"Czyli wyższość miodu europejskiego (pochodzącego z naszej strefy klimatycznej) wytworzonego metodami ekologicznymi w niewielkich pasiekach, nad miodem tzw. towarowym, pochodzącym ze strefy międzyzwrotnikowej i produkowanym masowo metodami przemysłowymi.

Pytanie o jakość miodu, a więc jego właściwości i wartość dla człowieka jest problemem ludzkiej nieświadomości. Miód towarowy posiada smak i jest pożywny, ale brakuje w nim tego, co jest najcenniejsze – enzymów.

Wiadomo po co pszczoły zbierają miód – by przetrwać zimę. Czy zatem pszczoły żyjące w klimacie ciepłym (niewymagającym gromadzenia zapasów) wykształciły genetycznie równie silną potrzebę „pracy dla przetrwania” i „ulepszania” wytwarzanego miodu? Odpowiedź jest oczywista. Ale cywilizacja (raczej – globalizacja) przyszła nam tutaj z pomocą (czytaj – oddała nam niedźwiedzią przysługę). Pszczoła z naszej strefy klimatycznej przewędrowała klasą biznesowo-turystyczną do wziątkowego raju i tak... się zaczęło.

W Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce, części Azji ze wskazaniem na Indie jak również w Australii, ze względu na idealne, całoroczne warunki klimatyczne i bujną wegetację istnieje dostatek, albo raczej nadmiar pożytku (nektaru). Pszczoły „europejskie” zaprogramowane do intensywnej pracy gromadzą w tych warunkach olbrzymie ilości nektaru (nawet do 5 kg dziennie w przeliczeniu na rój), a hodowca zaciera ręce i dostawia nadstawki. W tych rejonach świata nie jest rzeczą nadzwyczajną widok uli z pięcioma korpusami ustawionymi w pionie. Ale takie ogromne ilości to jeszcze nie miód.

Tajemnicą sukcesu jest prawidłowe przetworzenie nazbieranego nektaru i poprzez wzbogacenie go wydzieliną z gruczołów gardzielowych. Umownie nazwijmy ten proces naenzymowaniem. W dalszym etapie – odparowanie nadmiaru wody i finalne zasklepienie woskiem. Pszczoły w warunkach międzyzwrotnikowych (tropikalnych) nie mają czasu na pracę „u podstaw”. Gdyby nawet założyć taką możliwość, to i tak hodowca nie będzie czekał. Z punktu widzenia ekonomicznego lepiej zebrać większą ilość „pseudo miodu” i zarobić. Trzeba też pamiętać, że w tropikach istnieje wysoka wilgotność. I tu również pszczoły mają utrudnione zadanie przy odparowaniu nektaru, co w efekcie stwarza konieczność dodawania do „pseudomiodu” konserwantów w celu uniknięcia fermentacji.

W omawianych rejonach świata koszt „produkcji” miodu jest niski – pszczół nie potrzeba dokarmiać, a ścianki ula mogą być pojedyncze, nie muszą być ocieplane. Ale występuje tu klasyczny konflikt interesów – to, co odpowiada hodowcy, nie jest korzystne dla konsumenta.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego zbierany jest miód „niedojrzały” – zaciągnięte woskiem komórki trzeba odsklepić, a to w produkcji na wielką skalę jest dodatkowym utrudnieniem.

Reasumując, miód pochodzenia „ciepłoklimatycznego” z pewnością będzie posiadał wartości smakowe, ale jednocześnie z bardzo dużym prawdopodobieństwem zabraknie w nim aromatu i właściwości leczniczych.

W uproszczeniu – smak na pozór ten sam, cena niższa, ale i działanie liche. "
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna -> DISCOVERY - PORADNIKI, CZASOPISMA, CIEKAWE ARTYKUŁY, BADANIA I ODKRYCIA
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin