Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW
http://www.pasiekamichalow.com
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Założenia do kontrukcji TBH'sa
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna -> POŁOŻENIE PASIEKI, ULE I SPRZĘT PASIECZNY
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PiotrekF
Gość






PostWysłany: Czw 21:02, 13 Cze 2013    Temat postu:

irkor napisał:
Z uwagi, ze to mój pierwszy post, chciałem bardzo serdecznie wszystkich powitać.

Również serdecznie .... serwus

irkor napisał:
Trafiłem tutaj, bo zacząłem szukać informacji na temat uli bezobsługowych TBH. Ogólnie o forum mogę powiedzieć, ze jest profesjonalne, ale z treści postów w tym temacie jednoznacznie wynika, że temat ten nie ma wielu entuzjastów, a wręcz przeciwnie.

Ano nie ma entuzjastów , "ale z treści postów" dość jasno wynika dlaczego. Co nie znaczy: 'przeciwników TBH ,absolutnie nie , lecz "entuzjazmem" do .... jakoś nas nie ''zaraził''

irkor napisał:
No, ale do rzeczy. Nie chcę polemizować, przekonywać ani wyszukiwać wad i zalet. Chodzi mi tylko o kilka uwag i rad osób użytkujących takie ule.

Ale jak chcesz uzyskać ''kilka uwag i rad osób użytkujących takie ule'' skoro ,jeśliś naprawdę 'poczytał', takich osób tutaj nie ma , przynajmniej nie ujawniają się . Być może Twój post ''wywoła'' takowe osoby .... wówczas będziemy mogli tylko 'pokibicować' i .... tylko porady tyczące pszczół i ich biologii podpowiedzieć

irkor napisał:
Przeglądałem kilka for internetowych na temat budowy ula i mam pewne wątpliwości co do ich rozmiarów.

Tutaj też było tych ''wątpliwości''.... trochę , jeśliś czytał.

irkor napisał:
Mam nadzieję, że nie popełniłem rażących błędów matematycznych (właśnie skończyłem szybkie liczenie „na kolanie”).

Wyliczenia pomimo iż "na kolanie" są w porządku .... czy wobec tak oczywistych wyliczeń zdroworozsadkowy i estetyczny 'wynik' nic Ci nie 'nasówa' ....

Wiem iż nie taka odpowiedź była oczekiwana lecz , jeśliś czytał, .... zrozumiesz . Mam nadzieję , że Twój wpis coś "wywoła'' pozytywnego w temacie TBH
PF
Powrót do góry
Tadek 11
DOŚWIADCZONY (A) PSZCZELARZ (-RKA)
DOŚWIADCZONY (A) PSZCZELARZ (-RKA)



Dołączył: 28 Sty 2013
Posty: 1047
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 37 razy
Skąd: Wschodnie Mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 21:24, 13 Cze 2013    Temat postu:

Nie jesteś pierwszy , który daje się nabrać na słowo bezobsługowy. Chociaż lenistwo człowieka było powodem wielu wynalazków , np. koło człowiek wymyślił z lenistwa bo nie chciał nosić na plecach ciężarów. Ale też trzeba trochę wierzyć w dorobek pokoleń , skoro już Jan Dzierżon rozmyślał o takich rozwiązaniach w 1840 r i to nie weszło do praktyki , to widocznie ludzie ocenili , że to jest niewypał pod każdy względem i dalej nie szli w tym kierunku. No ale zawsze znajdą się jacyś hobbyści , którzy będą chcieli sobie coś usprawnić i Ty złapałeś się na słowo bezobsługowy. Zbuduj taki ul i użytkuj przez kilka lat i wtedy możemy porozmawiać o parametrach gospodarki w takim ulu z wydajnością miodną na pierwszym planie , bo przecież to ona jest głównym motywem hodowli pszczół.
Niedawno na na naszym forum był taki kolega który chciał hodować pszczoły murarki.
Pozdrawiam i życzę sukcesu - naprawdę i mam nadzieję że podzielisz się swoimi uwagami jak zrealizujesz swój pomysł.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
irkor
DOŚWIADCZONY (A) PSZCZELARZ (-RKA)
DOŚWIADCZONY (A) PSZCZELARZ (-RKA)



Dołączył: 10 Cze 2013
Posty: 393
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 10:58, 14 Cze 2013    Temat postu:

Panowie, nie miałem na celu „odgrzebywania” wątku w temacie TBH, aby prowokować dalsze dyskusje na temat zalet, czy wad takiego rozwiązania. Jest to forum pszczelarskie i nigdzie indziej jak tylko tu, możemy poruszyć wszystkie tematy związane z pszczołami i to nie koniecznie z profesjonalną ich hodowlą. W tym temacie otrzymałem na PW od jednego z Kolegów forum wystarczające uzasadnienie nieopłacalności takiej hodowli, za co bardzo dziękuję.
Ja osobiście mogę jedynie trochę porozmawiać na tematy od strony teoretycznej (podkreślam trochę), nie odważę się jednak na tym forum na uwagi praktyczne.
Rzeczywiście noszę się z zamiarem zbudowania takich dwóch, co najwyżej trzech uli (na więcej nie mam warunków) i to nie z lenistwa, że są „bezobsługowe”, ale tylko na ich prostotę i w celach wyłącznie hobbystycznych, bez nastawiania się na jakiekolwiek zyski z pozyskiwania miodu czy wosku.
I tutaj właśnie potrzebna jest Wasza wiedza teoretyczna i praktyczna w hodowli pszczół. Internet jest nieskończonym i bogatym źródłem informacji, ale to co czytamy i widzimy nie powinno być nigdy przyjmowane jako wzorzec. Nie rozmawiajmy, czy takie rozwiązanie jest praktyczne, opłacalne, głupie, czy mądre. Jeśli ktoś się uprze, że taki ul zrobi, to go niczym nie odgonimy od takiego zamiaru. Rozważmy jednak, czy podawane na różnych forach i blogach wymiary ula są zgodne z biologią pszczół żyjących w naszym klimacie.
Pan Grzegorz Przeździecki na swoim blogu podaje wymiary ula:

Cytat:
A i mam nowy ul gotowy jeszcze tylko go opalić w celu impregnowania i zamieszczę informację.
Nazwę go BigMama Wink
Jest długi na 165cm na górze 50cm użytkowej głęboki na 27 cm, zachowuje kont 120 stopni nachylenia ścianek czyli na dole ma denicę z desek tak gdzieś 15cm szeroką. Jest zrobiony z tych 5cm grubych balików.


Trochę kłóci się to z teorią hodowli pszczół. Mam tu na myśli przede wszystkim wysokość kłębu pszczelego podczas zimowania. Być może z Waszą pomocą uda się ustalić teoretyczne prawidłowe wymiary takiego ula. Jeszcze raz podkreślam - ula nie dla profesjonalistów, a tylko i wyłącznie hobbystów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Malon
DOŚWIADCZONY (A) PSZCZELARZ (-RKA)
DOŚWIADCZONY (A) PSZCZELARZ (-RKA)



Dołączył: 08 Kwi 2009
Posty: 2372
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 126 razy
Skąd: Kielce
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 18:45, 14 Cze 2013    Temat postu:

Miałem w tym temacie nie zabierać głosu, ale pytanie padło podstawowe już drugi raz, więc sugestia.
Najwiekszy kłąb tworzony w naszych warunkach klimatycznych obsada 7 ramek, czyli ok 22cm średnicy. Teoretycznie w takiej rurze ok 24cm pszczoły przezimują i będą mialy sie b. dobrze. Przykładem mogą być pszczoły zamieszkałe w blokach miejskich w stropowych płytach. Tworzą one w takim wypadku plastry szerokie lub zabudowa ciepła.
Adam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
PiotrekF
Gość






PostWysłany: Pią 22:02, 14 Cze 2013    Temat postu:

irkor napisał:
Panowie, nie miałem na celu „odgrzebywania” wątku w temacie TBH, aby prowokować dalsze dyskusje na temat zalet, czy wad takiego rozwiązania. Jest to forum pszczelarskie i nigdzie indziej jak tylko tu, możemy poruszyć wszystkie tematy związane z pszczołami i to nie koniecznie z profesjonalną ich hodowlą..


Oczywiście ,że nie 'chodziło' o "odgrzebywanie"..... 'tematy związane z pszczołami" tak to tutaj i "niekoniecznie profesjonalnie'' ... sporo tutaj wszak hobbystów , którym profesjonaliści pomagają


irkor napisał:
Rzeczywiście noszę się z zamiarem zbudowania takich dwóch, co najwyżej trzech uli (na więcej nie mam warunków) i to nie z lenistwa, że są „bezobsługowe”, ale tylko na ich prostotę i w celach wyłącznie hobbystycznych, bez nastawiania się na jakiekolwiek zyski z pozyskiwania miodu czy wosku..


Tadek 11 napisał:
Zbuduj taki ul i użytkuj przez kilka lat i wtedy możemy porozmawiać o ..... mam nadzieję że podzielisz się swoimi uwagami jak zrealizujesz swój pomysł.

Zbuduj!!!

irkor napisał:
I tutaj właśnie potrzebna jest Wasza wiedza teoretyczna i praktyczna w hodowli pszczół..


Będzie ... jestem przekonany.


irkor napisał:
Pan Grzegorz Przeździecki na swoim blogu podaje .


Myślę : skontaktuj się z nim ....


irkor napisał:
Trochę kłóci się to z teorią hodowli pszczół. Mam tu na myśli przede wszystkim wysokość kłębu pszczelego podczas zimowania..


..... dopytaj , dopytaj też jak mu przezimowały ..

PF
Powrót do góry
irkor
DOŚWIADCZONY (A) PSZCZELARZ (-RKA)
DOŚWIADCZONY (A) PSZCZELARZ (-RKA)



Dołączył: 10 Cze 2013
Posty: 393
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 20:23, 18 Paź 2013    Temat postu:

Zdaję sobie sprawę, że temat TBH oraz innych „dziwnych” konstrukcji nie ujednoliconych wywołuje wiele kontrowersji wśród hodowców pszczół, ale skoro pojawił się na tym forum temat „Założenia do konstrukcji TBH'sa”, to pozwolę sobie na dalsze teoretyczne rozważania w tym temacie. Szkoda tylko, że autor tematu przestał dzielić się swoimi doświadczeniami.
Temat uli TBH na stronach polskojęzycznych jest bardzo mało poruszany, a jeśli chodzi o konstrukcję tego typu ula, to praktycznie nie mamy żadnych informacji dotyczących podstaw jego budowy popartych jakimikolwiek badaniami z życia pszczół.
Powtórzę zatem kilka znanych już z literatury podstawowych danych wyjściowych, które są niezbędne do planowania konstrukcji nie tylko ula TBH, ale każdego ula w którym zamierzamy hodować pszczoły.

Szerokość plastra pszczelego wynosi ok. 25 mm, szerokość uliczek międzyramkowych wynosi ok. 10 mm. Stąd ustalono, że szerokość górnej beleczki wraz z listewką międzyramkową powinna wynosić od 35 mm (część gniazdowa) do 38 mm (część miodna). Odległość pomiędzy boczną beleczką ramki, a wewnętrzną ścianą ula powinna wynosić 7,5 mm. Przestrzeń pomiędzy dolną beleczką ramki, a dennicą powinna wynosić 20 mm.

Na podstawie ilości składanego czerwiu ustalono, że w naszych warunkach klimatycznych gniazdo dobrej rodziny w okresie pożytku powinno składać się z 10 ramek. (pisząc o ramkach będę miał zawsze na myśli ramki Dadanta, lub warszawskie poszerzane o wymiarach 435 mm x 300 mm). W okresie czerwienia w ulu powinno znajdować się od 4 do 5 ramek czerwiu. Pszczoły zimują na 7 – 10 ramkach. Na 1 dcm kwadratowym obustronnie zasklepionego plastra mieści się 0,3 kg miodu. Zapas miodu pozostawiony rodzinie powinien wynosić od 5 do 8 kg oraz pyłku 2 pełne ramki. Średnica kłębu zimowego wynosi 20 – 25 cm. Bezpieczna odległość kłębu od dennicy powinna wynosić 10 cm.
Podane wielkości są jedynie orientacyjne i mogą różnić się w zależności od regionu oraz siły rodziny pszczelej.

Mam nadzieje, że powyższe dane oraz mój wcześniejszy post są zrozumiałe i wystarczające do dokonania odpowiednich obliczeń do konstrukcji własnego ula TBH, nawet dla laika w tym temacie (wzorem na pole prostokąta i trójkąta dysponuje wujek Google).
Przy budowie ula TBH tak naprawdę nie ma jakiś specjalnych ograniczeń co do jego wielkości (oczywiście wszystko w granicach rozsądku i z uwzględnieniem powyższych danych wyjściowych). Jedyną podstawową wielkością jaką trzeba zachować jest kąt nachylenia ścian ula do dennicy, który powinien wynosić 120 stopni (przydatna staje się ekierka szkolna o katach 90, 60 i 30 stopni). Takie nachylenie minimalizuje klejenie przez pszczoły plastrów do ścian ula. Decyzję o umiejscowieniu wylotka (zabudowa ciepła, czy zimna) pozostawiam przyszłym konstruktorom.
Do budowy ula najbardziej odpowiednie jest drewno gatunków miękkich – najczęściej sosnowe. Drewno twarde, jak dębowe czy bukowe raczej nie nadaje się ze względu na trudną obróbkę oraz gorszą izolację termiczną. W naszych warunkach klimatycznych ściany ula powinny być podwójne (nie jest to konieczne przy desce min. 3 cm), ale nie zanadto ocieplone, gdyż ma to wpływ na okresy czerwienia. Najbardziej popularnym i wygodnym materiałem do ocieplenia jest styropian. Jednak z uwagi na utrudnioną wentylację ula, osobiście uważam, że nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dobrymi materiałami na ocieplenie są: pakuły, filce, mech, słoma, sieczka słomiana, suche liście. Nie nadają się do ocieplania trociny i wióry drzewne. Zewnętrzną część ula konserwujemy impregnatem do drewna pozbawionym toksycznych zapachów – impregnat akrylowy z naturalnymi woskami niezawierający rozcieńczalników. W żadnym wypadku nie malujemy wnętrza ula. Możemy jedynie przemyć go wilgotną szmatką nasączoną w esencji mięty lub herbaty. Pszczoły same dokonają odpowiednich zabiegów konserwacyjnych.

Decydując się na hodowlę pszczół (bez znaczenia, czy decydujemy się na jeden, czy kilkadziesiąt pni) musimy być pewni, że będziemy to robić profesjonalnie. Profesjonalnie, to znaczy zgodnie z harmonogramem kalendarza pszczelarskiego, dbając o pełną higienę w swojej pasiece. Szczególną uwagę należy zwrócić na walkę z warrozą. Jako wzorcem zabiegów mogą być zalecenia według „Kompendium Wiedzy o Warrozie” opracowanym przez Kolegów z tego forum.

Na koniec fotka mojego TBH-sa w stanie surowym (zdjęcie kompletnego i wykończonego ula umieszczę na wiosnę).
Wewnętrzne ściany ula wykonane są z panela (półki klejonej) sosnowego. Na zewnątrz ul wykończony jest boazerią pod którą znajduje się styropian o grubości 1 cm (ściana przednia i tylna). Otwory wylotków mają średnicę 2,5 cm i są umieszczone 2,5 cm nad dennicą (pszczoły nie powinny chodzić po nieczystościach znajdujących się na dennicy). Nachylenie lądowiska powinno wynosić 90 stopni do ściany ula (60 stopni do pionu). Dennica jest wyjmowana - grubość 1,5 cm - nie ocieplona. Wszystkie elementy ula są skręcane i klejone klejem wodoodpornym.
Wbrew pozorom wykonanie takiego ula nie jest tanie. Nie liczyłem dokładnie, ale kompletny ul razem ze snozami przekroczy 500 zł.

Kolego Grzegorz.Przezdziecki, zapraszam do dyskusji !
W końcu mamy zaszczyt pisać na forum poświęconym Apis mellifera, a nie Coccinellidae.

Panowie jak dodać zdjęcie do postu ?
Nie widzę takiej opcji przy wysyłaniu.

Rzeczywiście najpierw galeria dziękować Koledze Tadek 11






Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez irkor dnia Nie 18:50, 20 Paź 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Tadek 11
DOŚWIADCZONY (A) PSZCZELARZ (-RKA)
DOŚWIADCZONY (A) PSZCZELARZ (-RKA)



Dołączył: 28 Sty 2013
Posty: 1047
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 37 razy
Skąd: Wschodnie Mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 21:58, 18 Paź 2013    Temat postu:

Świetnie , że zbudowałeś taki ul . Zdjęcia dodawać można chyba tylko do galerii. Ciekawy jestem twoich pierwszych doświadczeń z tym ulem. Chociaż słowo bezobsługowy kojarzy mi się z barcią dzikich pszczół w lesie.
Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Bożena
DOŚWIADCZONY (A) PSZCZELARZ (-RKA)
DOŚWIADCZONY (A) PSZCZELARZ (-RKA)



Dołączył: 23 Lis 2011
Posty: 457
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 14 razy
Skąd: Warmia
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 23:37, 18 Paź 2013    Temat postu:

Jak ktoś zainteresowany jest ulami Grzegorza Przeździeckiego to odsyłam na stronkę You Tube. Po wpisaniu jego imienia i nazwiska otworzy się sporo filmów o jego ulach i nie tylko.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna -> POŁOŻENIE PASIEKI, ULE I SPRZĘT PASIECZNY
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin