Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW
http://www.pasiekamichalow.com
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dar dla pszczół
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna -> ROŚLINY MIODODAJNE - BAZA POŻYTKOWA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:34, 20 Sty 2016    Temat postu:

Chaber bławatek
Chaber bławatek
Centaurea cyanus

grupa roślin: Jednoroczne, dwuletnie
podgrupa roślin: jednoroczne, na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, kwitnące jesienią
Charakterystyka rośliny

pokrój: wzniesiony
dekoracyjność: kwiaty
kwiaty: pełne, pojedyncze
kolor kwiatów: białe, niebieskie, różowe
kwiatostan: koszyczek kwiatowy
okres kwitnienia: V, VIII
trwałość liści: sezonowe
gleba: małe wymagania glebowe
stanowisko: słońce
zastosowanie: miejsca eksponowane, ogrody przydomowe, rabaty

Chaber bławatek to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Dorasta do wysokości 90 cm, ma szarozielone lancetowate liście i wzniesioną łodygę. Roślina przyciąga pszczoły i inne owady. Kwitnie od maja do sierpnia.

Wytwarza pojedyncze i pełne kwiaty barwy białej, różowej i najbardziej charakterystycznej - niebieskiej. Owocem jest niełupek.

Chaber bławatek mimo delikatnego wyglądu nie ma dużych wymagań i jest łatwy w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne i gleby przepuszczalne, ubogie w składniki pokarmowe. Roślinę wysiewa się wprost do gruntu wczesną wiosną. Gdy sadzonki podrosną, warto je uszczykiwać, aby pobudzić krzewienie.

W ogrodzie chaber najczęściej jest wykorzystywany do tworzenia barwnych rabat (niekiedy z innymi polnymi kwiatami) i zakładania ogrodów-łąk. To roślina barwierska, barwiąca na niebiesko i kosmetyczna, polecana przy łupieżu i chorobach grzybiczych skóry głowy.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:35, 20 Sty 2016    Temat postu:

Lepnica
Lepnica nadmorska to niska bylina należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae), bardzo często sadzona na skalniakach, na skarpach, niskich rabatach oraz wykorzystywana jako roślina zadarniająca. Lepnica nadmorska w warunkach naturalnych występuje na zachodnich wybrzeżach Europy.
Liście lepnicy nadmorskiej są zielonoszare, lancetowate lub jajowate. Płożące się łodygi tworzą niskie kobierce, dorasta do 20 cm wysokości. Roślina szybko rośnie, w ciągu sezonu może zadarnić powierzchnię o średnicy 40 cm. Jest odporna na mróz.
Kwiaty lepnicy nadmorskiej pojawiają się od czerwca do sierpnia, są białe lub jasnoróżowe, średnicy około 2,5 cm, z charakterystycznym beczułkowatym kielichem. Odmiana 'Druett's Variegated' ma liście z jasną obwódką. Odmiana 'Weisskehlchen' ma sine liście, dorasta do 15 cm wysokości. Najpopularniejsza odmiana lepnicy nadmorskiej to 'Flore Pleno'.
Lepnica nadmorska jest łatwa w uprawie i niewymagająca. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym, glebie lekkiej, piaszczystej, ubogiej i lekko wapiennej o odczynie lekko kwaśnym. Doskonale sprawdza się jako roślina doniczkowa do sadzenia na balkonach lub tarasach.
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:36, 20 Sty 2016    Temat postu:

Porcelanka błękitna
Opis: Roślina pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Jest to roślina jednoroczna. Porcelanka błękitna osiąga wysokość do 20 cm. Ma delikatne, mięsiste pędy, które w miarę wzrostu mają tendencję do pokładania się. Łodygi są także mocno porozgałęziane. Liście budowy pierzastej są niewielkie i mają kolor zielony. Kwiaty pojawiają się na początku czerwca i okres kwitnienia trwa do sierpnia.
Kwiaty porcelanki pojawiają się pojedynczo na końcach pędów. Przyjmują one różne formy barwne: niebieską, białą, różową lub czarną. Kwiaty w barwach innych niż biały mają wewnątrz kielicha jasną plamkę.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba żyzna o odczynie zasadowym. Wilgotność umiarkowana, ponieważ roślina jest wrażliwa na nadmiar wilgoci.
Rozmnażanie: Poprzez wysiew nasion w okresie od kwietnia do maja bezpośrednio do gruntu.
Choroby i szkodniki: Roślina rosnąca w skupieniu, więc przy nadmiarze wilgoci może dojść do zagniwania korzeni i pędów. Należy także uważać na mszyce.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:37, 20 Sty 2016    Temat postu:

Klarkia
Opis:
Klarkia jest rośliną jednoroczną, która w naturalnych warunkach rośnie na obszarze Ameryki Północnej. Osiąga do 70cm wysokości. Jej kwiaty są barwy czerwonej, ale mogą być też różowe, fioletowe lub białe. Osadzone są w kątach liści. Kwiaty bywają pełne lub pojedyncze. Znane są dwie odmiany najczęściej spotykane w ogrodach: wytworna i nadobna. Pierwsza odznacza się tym, że dorasta do 60cm i jest jedną z największych odmian klarkii. Druga, natomiast wyróżnia się tym, że osiąga tylko 40cm. Wielu ogrodników bardzo lubi i ceni sobie dzierotkę. Można ją spotkać w coraz większej ilości ogrodów

Uprawa:
Najważniejszym czynnikiem w uprawie klarkii jest nasłonecznie. Roślina lubi dużo słońca i wysoką temperaturę. Kwitnie w takich warunkach najpiękniej i najobficiej. Gleba powinna być w miarę żyzna i wilgotna. Sieje się wiosną bezpośrednio do gruntu. Po pewnym czasie, kiedy osiągnie ok. 25-30cm wysokości, należy je przerzedzić co 30cm. Po przekwitnięciu dobrze jest ściąć kwiat do połowy jego wysokości. W większości przypadków kwitnie wtedy jeszcze raz.

Zastosowanie:
Kwiat klarkii stosuje się na rabatach. Pięknie prezentuje się jako kwiat cięty. Wielu ogrodników sadzi je na zagonach oraz niekiedy na rabatach bylinowych.

Kwitnienie:
Kwitnie w od końca czerwca do sierpnia.

Zimowanie:
Dzierotka jest rośliną jednoroczną. Zimę spędza w postaci nasion.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:38, 20 Sty 2016    Temat postu:

Lnica marokańska
Opis

Rodzina: Plantaginaceae – babkowate

Rodzaj Linaria obejmuje 130 gatunków z tego dziko rośnie w naszym kraju 12 gatunków. W ogrodach z racji powstania nowych, obficiej i dłużej kwitnących odmian, drugą młodość przeżywa właśnie Lnica marokańska.

Jedna roślina na dobrych dla niej stanowiskach może wydać do 10 wzniesionych, choć mających tendencję do pokładania się w dolnej części łodyg. Łodygi są ulistnione równowąskimi i nieco lepkimi w górnej części pędu liśćmi mającymi długość 2-4 cm i szerokość około 5 mm. Każdy pęd jest zakończony szczytowym kwiatostanem w postaci grona i kwiatki rozwijają się od dołu do góry. Cały kwiatostan na niewyciągniętej roślinie ma około 8-9 cm, co przy 30 cm wzrostu to spory procent pędu. Kwiaty są dwuwargowe o charakterystycznej wydętej , górnej części dolnej wargi. Ponieważ jest rośliną atrakcyjną dla pszczół, os i motyli więc nasiona zawiązuje w znacznych ilościach, jako że w każdym okrągławym owocku jest wiele nasion. Mimo, że istnieje możliwość samosiewu, to ilość nasion jaka przeżyje nasze standardowe zimy jet ograniczona dlatego lepiej zebrać dosuszyć i przetrzymać w chłodzie do wiosny.

W sklepach można dostać następujące serie odmian

‚Fairy Bouquet’ – średnica kwiatów ok. 1,3 cm i wysokość roślin 25 cm.

‚Fairy Lights’ – jest podobna do poprzedniej lecz ma nieco jaśniejsze barwy kwiatów.

‚Fairy Dwarf’ – to wyjątkowo niskie odmiany ,

‚Fantasy Mix’ – w tej chwili najpopularniejsza seria sprzedawana zawsze jako mieszanka kolorów.

Z wyjątkiem ostatniej serii, każdą wcześniej wymienionych da się kupić w pojedynczych kolorach. Pisząc, że ‚da się’ nie oznacza, że są dostępne w każdym sklepie. Jedna uwaga, odmiana ‚Fairy Blue’ będąca częścią składową serii ‚Fairy Bouquet’ jest bardzo nieodporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

L. reticulata jest gatunkiem trochę wyższym bo dorastającym do 40-45 cm lecz ma większe kwiaty. Nieco niższa od gatunku jest jego odmiana ‚Crimson and Gold’, która ma przeciętnie 30 cm.

W uprawie można znaleźć jeszcze kilka innych gatunków, ale to raczej w ogrodach hobbystów więc sobie daruję.

Lnica w niezbyt mokrym lecie jest bardzo dekoracyjną rośliną. Nadaje się na wąskie rabaty. W większych grupach daje piękne efekty barwne. Jako kwiat cięty utrzymuje długo w wazonie świeżość. Jeśli ktoś ma w ogrodzie dzieci można im dać do uprawy tą właśnie roślinę. Na pewno im się uda i będą miały wiele radości.

Występowanie

Jej ojczyzną jest Maroko lecz jako uciekinier z ogrodów lub dzięki celowemu działaniu występuje na wielu obszarach o cieplejszym klimacie.

Wysokość

W zależności od odmiany rośliny osiągają w pełni kwitnienia wysokość 25 – 35 cm, a ich średnica kępki na ogół wynosi 20–25 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć w zależności od sposobu wysiewu. Przy standardowym siewie wprost do gruntu zaczyna kwitnąć po połowie czerwca, lecz obfite kwitnienie przypada na lipiec. Pod koniec tego kwitnienia ścinamy rośliny najlepiej o połowę. Wówczas w końcu sierpnia i początku września będziemy mieć kolejne masowe kwitnienie. Dla zebrania nasion zostawia się jedną czy dwie nieprzycinane rośliny.

Kolor kwiatu

Gatunek ma kwiaty fioletowo-białe. Odmiany ogrodowe mają szersze spektrum barwne poczynając od białego przez żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony, lawendowy do fioletowego. Ich barwy szczególnie w słońcu, gdy się na nie patrzy mnie przypominają rozsypane landrynki.

Stanowisko

Standardowo podaje się, że siejemy na stanowisku słonecznym. Trzeba jednak dodać, że lnica jest wrażliwa na bardzo wysokie temperatury i w takim okresie może wyraźnie zmniejszyć kwitnienie. Zatem w słoneczne upalne lato możemy nie uzyskać zadowalającego rezultatu na takim stanowisku. Dlatego znacznie dla niej lepszym będzie stanowisko w którym słońce będzie albo rano albo popołudniu. Nie oznacza to jednak byśmy sadzili ją w cieniu drzew.

Wymagania

Swoje optimum znajdzie na glebach przepuszczalnych, przeciętnie żyznych – co nie oznacza gleb od lat nie nawożonych. Mimo swej tolerancji na krótkotrwałą suszę trzeba powiedzieć, że suche podłoże to bardzo wyraźne ograniczenie kwitnienia więc coś za coś. Ja wolę podlewać i mieć kwiaty. Odczyn podłoża powinien się mieścić w granicach od lekko kwaśnego do obojętnego.

Poza ścięciem po pierwszym kwitnieniu oraz standardowym odchwaszczaniu i podlewaniu w czasie trwającej suszy nie ma innych wymagań pielęgnacyjnych.

Przy uprawie pod kątem obsadzania pojemników do czego doskonale nadają się niższe odmiany warto zastosować rozmnażanie wcześniejsze. Musimy wiedzieć, że czasem w sprzedaży bywają sadzonki – szczególnie produkowane przez znanych producentów – niekoniecznie niższych odmian czy gatunków, a ich niski wzrost jest wynikiem działania retardanów(chemiczne środki skarlające).Tak wyglądają siewki skarlane i nie. Nasiona zebrane z takich kwiatów wydadzą rośliny o standardowej dla odmiany czy gatunku wzroście.

Rozmnażanie

Zdolność kiełkowania nasiona zachowują tylko do 2 lat i to pod warunkiem trzymania ich w chłodnych miejscach.

Ponieważ seria ‚Fantasy Mix’ dość dobrze znosi przesadzanie, można w końcu marca lub w kwietniu wysiać po kilka nasion do palet. Po wschodach usunąć najsłabsze siewki i czekać aż będzie można posadzić rośliny na miejsce stałe po uprzednim hartowaniu rozsady. Przy odpowiedniej intensywności światła siewki i temperatury około 16 0C zakwitną już po 45 dniach. Nawet jeśli to przedłuży się do 50-55 dni to i tak będziemy mieli wcześniej kwitnące rośliny.

W przypadku innych odmian jak i w przypadku kiedy nie wiemy co mamy siejemy już pod koniec kwietnia do gruntu. Mimo, że siewki dość dobrze znoszą niskie temperatury to przymrozków nie zniosą i trzeba je przed nimi zabezpieczyć. W chłodniejszych strefach naszego kraju lepiej siać w maju po przymrozkach. Siewki przerywamy zostawiając 15 – 20 cm odstępu między nimi. Podczas przerywania jeśli zadamy sobie nieco trudu i ostrożnie wykopiemy jedną siewkę to zobaczymy, że ma jeden długi korzonek z bardzo nieliczną ilością korzonków bocznych. To jest przyczyna dlaczego praktycznie znikomy procent przesadzanych roślin się przyjmie.

Choroby i szkodniki

Jeśli co to mszyce mogą być utrapieniem.

Uwagi

Łacińską nazwę rodzajową utworzono od łacińskiego słowa ‚linum’ — len, ponieważ liście wszystkich lnic są bardzo podobne do liści lnu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:41, 20 Sty 2016    Temat postu:

Malcolmia
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:42, 20 Sty 2016    Temat postu:

Pszczelinek mołdawski
Pszczelnik mołdawski (Dracocephalum moldavicum L.)



Roślina roczna z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), pochodząca z Azji i czasem nazywana mylnie melisą turecką.

Łodyga dorasta do wysokości 15—50 cm. Liście lancetowate, górne o ząbkach zakoń­czonych szczecinkami. Kwiatostan wydłużony, przerywany. Koro­na długości do 25 mm, dwa razy dłuższa od kielicha, fioletowa, o dość szerokiej gardzieli.

Pszczelnik udaje się na glebach żyznych, zasobnych w wapń, w miejscach o wystawie słonecznej. Kwitnie w drugiej połowie lipca i w sierpniu.

Kwiaty dość głębokie, lecz dzięki szerokiej gardzieli dostępne dla pszczół. Nektarnik zbudowany podobnie jak u innych roślin wargowych. Jeden kwiat wydziela około 2 mg nektaru o zawartości 60% cukrów. Często uprawia się pszczelnik jako surowiec do destylacji olejku eterycznego (citral) zawartego w zielu. Pszczoły bardzo lubią ten zapach, dla­tego też uprawa nawet niewielkiego zagonu pszczelnika może mieć pewne znaczenie w gospodarce pasiecznej, używa się go bowiem do nacierania rąk, rojnic, uli itp.

Pszczelnik zaleca się również uprawiać dla pszczół na większym obszarze. Na obsianie 1 ha potrzeba 4—6 kg nasion. Siew należy wykonać w połowie maja na głębokość 1—1,5 cm. Rozwija się on wolniej niż facelia, okres od siewu do kwitnienia trwa około 90 dni, a więc jego zdolność zagłuszania chwastów jest mniejsza. Z tego względu przy siewie należy zachować rozstawę 30—35 cm i stosować uprawę w międzyrzędziach. Przed siewem daje się na hektar 200 kg superfosfatu, 150 kg soli potasowej i 100 kg saletrzaku w dwóch dawkach.

Wydajność miodowa w sprzyjających warunkach może osiągnąć 600 kg/ha (Szklanowska 1969), wg nowszych badań 200-400 kg/ha (Jabłoński 1993).

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:44, 20 Sty 2016    Temat postu:

Nagietek


[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:45, 20 Sty 2016    Temat postu:

Len czerwony
Opis: Efektowna roślina roczna porastająca duże obszary Afryki. Uprawiana z nasion wysiewanych w kwietniu wprost do gruntu. W czerwcu na rozgałęzionych łodygach wysokości do 60 cm pojawiają się okazałe czerwone kwiaty średnicy 3 – 4 cm. Liście są bardzo podobne do lnu zwyczajnego.Po zapyleniu rozwijają się dekoracyjne torebki nasienne ozdobne przez resztę sezonu.
Uprawa i pielęgnacja: Optymalne warunki uprawy dla lnu czerwonego to stanowisko słoneczne oraz lekka, ciepła gleba zasobna w składniki pokarmowe. Na zbyt żyznym podłożu rośliny mogą wylegać więc warto odpowiednio wcześniej zapewnić im podpory. Ten gatunek lnu uprawia się jako roślinę jednoroczną.
Rozmnażanie: Tylko i wyłącznie przez wysiew nasion od razu na stałe miejsce w połowie kwietnia.
Choroby i szkodniki: Nie stwierdzono chorób u lnu.
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:46, 20 Sty 2016    Temat postu:

Pozłotka kalifornijska
Maczek kalifornijski
Eschscholzia californica

grupa roślin: Jednoroczne, dwuletnie
podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące latem
Charakterystyka rośliny

pokrój: kępy, wzniesiony
wysokość: od 30 do 60 cm
kwiaty: pojedyncze
kolor kwiatów: białe, czerwone, pomarańczowe, purpurowe, żółte
okres kwitnienia: IX, VI
zapach: kwiaty
gleba: przepuszczalna, uboga
wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
stanowisko: słońce
zastosowanie: pojemniki, rabaty

Maczek kalifornijski znany również jako eszolcja lub pozłotka to jednoroczna roślina należąca do rodziny makowatych (Papaveraceae). Dorasta zwykle do 30-60 cm wysokości i tworzy luźne, wzniosłe kępy. Liście maczku mają charakterystyczny pierzasty kształt i szarozielone liście.

Roślina kwitnie od czerwca do września. Tworzy pojedyncze kwiaty osadzone na długich szypułkach barwy białej, żółtej, pomarańczowej, czerwonej i purpurowej. Owocem jest wydłużona torebka.

Bylina jest dosyć łatwa w uprawie. Lubi przepuszczalne, umiarkowanie suche gleby o niskiej zawartości składników pokarmowych. Preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe. Maczek uprawia się z nasion wysiewanych wiosną wprost do gruntu. Nie lubi przesadzania. Roślina podobnie jak mak jest samosiejką i często wyrasta po zimie.

W ogrodach maczek wykorzystuje się do tworzenia kolorowych rabat i do uprawy w pojemnikach. To roślina chętnie odwiedzana przez pszczoły. Wyhodowano wiele odmian o różnej barwie kwiatów. W Kalifornii można spotkać całe łąki słonecznie kwitnących maczków.

Polecane odmiany:

Wisienka - o purpurowych kwiatach,
Perła - o żółtych, pełnych kwiatach,
Kard - o czerwonych kwiatach,
Alba - o kwiatach białych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:47, 20 Sty 2016    Temat postu:

Mydlnica
Roślina o wzniesionym pokroju, której głównym elementem jest prosta łodyga, w zależności od warunków uprawy osiągająca od 40 do 90 cm wysokości. W dolnej części może przybierać delikatnie szkarłatno czerwonawe zabarwienie, ale im wyżej, tym bardziej jest jasnozielona. W górnej części jest również widlasto rozgałęziona. Liście osadzone są naprzeciwlegle, mają zielony kolor, długość około 5 cm, owalny kształt i są zaostrzenie na końcu. Charakterystyczne są trzy żyłki biegnące równolegle przez całą jego długość. Na początku lata w szczytowej części mydlnicy lekarskiej pojawiają się bladoróżowe lub czasami nawet całkiem białe kwiaty o średnicy do 2,5 cm. Osadzone są na długiej szypułce i wytwarzają bardzo przyjemny, słodki zapach. Kwitną aż do września, a po przekwitnieniu pojawiają się owalne torebki z nasionami.
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:49, 20 Sty 2016    Temat postu:

Miłek letni
Miłki to pełne uroku rośliny zielne. Wiosną w ogrodach zakwitają miłek amurski i miłek wiosenny, nieco później zaś kwitnie miłek letni. Gatunki te zyskują coraz więcej sympatyków gdyż są łatwe w uprawie i potrafią zauroczyć swoimi żółto-złotymi kwiatami. Zobacz jakich warunków uprawy wymagają miłki oraz jak rozmnażać te rośliny i powiększyć ich kolekcję na ogrodowej rabacie.Tuż z pojawieniem się w ogrodzie przebiśniegów rozkwitają inne niezwykłe kwiaty, które w ostatnim czasie zyskują coraz więcej sympatyków. Mam na myśli miłki - prawdzie "złoto wiosny" jak czasem się o nich mówi. Są to w większości niewielkie, odporne rośliny o delikatnych powcinanych listkach oraz o cudnej urody kwiatach w kolorze złota i żółci rozkwitających tuż po nadejściu wiosny.
Wszystkie gatunki miłków mogą z powodzeniem rosnąć w naszych ogrodach nie sprawiając przy tym żadnych kłopotów w uprawie. Bez względu na gatunek, rośliny te prezentują się najlepiej posadzone po kilka sztuk obok siebie dzięki czemu można uzyskać w ten sposób złotą plamę otoczoną kryzami delikatnych listków.

Miłek amurski

Jako pierwszy zakwita miłek amurski (Adonis amurensis). Jest to żywotna roślinka pochodząca z Dalekiego Wschodu, która dała początek kilku odmianom ogrodowym o interesujących, pełnych kwiatach w złotym kolorze z domieszkami zieleni.

Kwiaty tego gatunku rozwijają się w moim ogrodzie już na przełomie lutego i marca dając piękny kilkutygodniowy pokaz. Roślina posiada bardzo kruche korzenie, więc przy sadzeniu i podczas podziału trzeba uważać by ich nie połamać. Jeśli uszkodzimy korzenie to odbije się to negatywnie na wzroście rośliny i w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do jej zamarcia. Miłek amurski będzie wdzięczny za lekko ocienione miejsce z przepuszczalnym, próchnicznym podłożem o lekko kwaśnym odczynie. W moim ogrodzie roślinę ocienia duży kamień przy którym rośnie, a w sezonie dodatkowo wysokie byliny - astry i gaura. Ważne jest też oznaczenie miejsca, w którym rośnie ponieważ w lipcu roślina traci liście i przechodzi w stan spoczynku trwający do wiosny następnego roku. Jednak już jesienią wykształca pąki kwiatowe, które mogą zostać uszkodzone podczas prac pielęgnacyjnych co odbije się na wiosennym kwitnieniu.

Miłek wiosenny

Kolejnym gatunkiem, który można z powodzeniem uprawiać w ogrodach jest miłek wiosenny (Adonis vernalis). Roślina ta występuje w Polsce w stanie naturalnym, jednak jest pod ścisłą ochroną (choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu rósł na polach i miedzach jak chwast). Obecnie wiele szkółek zajęło się jego rozmnażaniem i nie ma już większego problemu ze zdobyciem zdrowych i silnych roślin w legalny sposób przez ich kupienie u producenta. Miłek wiosenny zakwita w marcu i kwietniu kwiatami w kanarkowo - żółtym kolorze, a dodatkową ozdobą są jego charakterystyczne "koperkowate" listki utrzymujące się do pierwszych przymrozków. Roślina preferuje lekkie, nawet kamieniste gleby o zasadowym odczynie i pełne nasłonecznienie.

Miłek letni

Jeśli ktoś chciałby uprawiać miłki o innym niż żółty kolorze kwiatów to proponuję już teraz rozejrzeć się po sklepach ogrodniczych za nasionami miłka letniego. Miłek letni to jednoroczny gatunek o niewielkich, ale za to soczyście czerwonych kwiatach oraz delikatnych, postrzępionych listkach, tak jak ma to miejsce u miłka wiosennego. Rośliny tego gatunku osiągają około 60 cm wysokości i dobrze radzą sobie na przeciętnej glebie pod warunkiem, że jest ona dostatecznie żyzna. Można je wykorzystać do stworzenia kwietnej łąki lub jako uzupełnienie nasadzeń na rabacie bylinowej.

Miłek - rozmnażanie, uprawa z nasion

Gatunki jednoroczne miłków, takie jak miłek letni, mnożymy tylko przez wysiew nasion. Miłek amurski i miłek wiosenny mogą być rozmnażane przez podział rozrośniętych karp na przełomie sierpnia i września. Robimy to bardzo delikatnie by nie uszkodzić bardzo kruchych korzeni. Ostrym nożem dzielimy roślinę na sadzonki z 1-2 pąkami i koniecznie nieuszkodzonymi korzeniami. Rany po cięciu dobrze jest zasypać pyłem z węgla drzewnego by zapobiec gniciu rośliny.

Gatunki wieloletnie możemy także mnożyć przez jesienny wysiew nasion. Zbieramy je wtedy, gdy zaczynają się osypywać i siejemy od razu na rozsadnik lub miejsce stałe bez przesuszenia (wtedy najlepiej kiełkują). Siewki pojawią się wiosną następnego roku i rosną dość wolno. Rośliny uzyskane z siewu zakwitają najwcześniej w 3 roku uprawy.


[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:51, 20 Sty 2016    Temat postu:

Suchołuska
Jest to roślina jednoroczna, która osiąga wysokość ok. 30-40 cm. Posiada pędy wzniesione i zakończone główkowatymi kwiatostanami. Silnie się krzewi. Środkowa część koszyczka jest barwy żółtej lub ciemnej (prawie czarnej), a otoczona jest okółkiem różowych, białych, karminowych oraz łuskowatych kwiatów języczkowatych. Okres kwitnienia przypada od czerwca do pierwszych przymrozków. Każde opakowanie zawiera 1 gram nasion, informację o zasadach uprawy oraz terminie przydatności do siewu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:52, 20 Sty 2016    Temat postu:

Smagliczka nadmorska to niewielka jednoroczna roślina (do 30 cm) należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Charakteryzuje ją zwarty pokrój, wytwarza dużo wąskich, lancetowatych liści. Jest dekoracyjna ze względu na drobne, ale obfite kwiaty zebrane w grona barwy białej, różowej lub fioletowej, intensywnie pachnące. Kwitnie od maja do sierpnia.

Roślina nie jest wymagająca w uprawie. Najlepiej rośnie na piaszczysto-gliniastych, przepuszczalnych glebach o średniej zasobności składników pokarmowych, ale toleruje również inne podłoża. Preferuje stanowiska jasne, dobrze nasłonecznione. W czasie suszy powinna być regularnie podlewana.

Smagliczka nadmorska
Nasiona wysiewa się wprost do gruntu w połowie wiosny lub do inspektów od lutego do kwietnia. Zwykle zakwita po 1,5-2 miesiącach od terminu siewu. Roślinę po przekwitnięciu warto podciąć - wtedy powinna zakwitnąć ponownie jesienią.

Smagliczka jest często sadzona w ogrodach jako roślina okrywowa. Dobrze zarasta duże powierzchnie tworząc gęste, miodowo pachnące kobierce. Może być również uprawiana na rabaty roślin jednorocznych lub mieszanych wraz z bylinami. Czasem sadzi się ją na obwódki. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:53, 20 Sty 2016    Temat postu:

Szafirek armeński
Niewielka roślina cebulowa z rodziny hiacyntowatych. Kwiaty w kształcie kulki, w gęstych gronach o długości ok. 8 cm są intensywnie szafirowe (stąd nazwa). Liście koloru zielonego, zgięte w rynienkę. Cebule o wydłużonym kształcie i obwodzie do 10 cm, pokryte są jasnoszarą łuską.

Szafirek armeński może rosnąć na większości stanowisk. Najlepsza jest dla niego gleba żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta, lekko wilgotna, stanowisko słoneczne lub półcień. Kwitnie od kwietnia do czerwca (zaleca się usuwać przekwitłe kwiaty, aby nie dopuścić do wytworzenia się nasion, co bardzo osłabia roślinę).

Roślinę rozmnaża się z nasion lub cebulek przybyszowych. Cebulki sadzi się na jesieni – we wrześniu lub październiku, na głębokość 5-10 cm.

Szafirek armeński pięknie prezentuje się w grupie (np. na trawniku). Jest to znakomita roślina do ogrodów skalnych, na obwódki, trawniki, rabaty oraz do sadzenia pod krzewami ozdobnymi. Nadaje się także na kwiat cięty (bardzo długo utrzymuje ładny wygląd w wazonie).

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna -> ROŚLINY MIODODAJNE - BAZA POŻYTKOWA
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin